Atrakcje Dolnego Śląska

Bożena Sokołowska

W Polsce, a szczególnie w województwie dolnośląskim jest wiele miejsc, gdzie wytwarza się sery. W ciągu ostatnich 10 lat powstało wiele gospodarstw ekologicznych, w których hodowane są zwierzęta zwłaszcza krowy i kozy. Z ich mleka wytwarza się sery, śmietanę, czasem masło. Przeważnie są to niewielkie kilku lub kilkunastu hektarowe gospodarstwa. Wiele z nich przetwarza mleko  na potrzeby własne, agroturystyki, rodziny i znajomych. Czasami nadwyżki są  sprzedawane na lokalnych ryneczkach (tzw. Sprzedaż bezpośrednia, RHD).

Niektóre z gospodarstw zalegalizowały swoje przetwórstwo, stając się producentami nabiału w systemie MOL, czyli produkcji małej, ograniczonej i lokalnej, co oznacza, że mogą  sprzedawać swoje wyroby na terenie województwa i  powiatów ościennych. Nasze gospodarstwo również przeszło tą drogę, ale poszliśmy dalej i w 2012 roku, po modernizacji naszej serowni, uzyskaliśmy statut zakładu zarejestrowanego z prawem sprzedaży serów w  całej Polsce, a także w UE. Producenci serów w Polsce i na Dolnym Śląsku  sprzedają swoje wyroby okazjonalnie na jarmarkach, do restauracji lub w swoich sklepach. Niektóre z nich specjalizują się w prowadzeniu warsztatów serowarskich.

Żadne z tych miejsc, nie oferuje klientom takiego rozwiązania, jakie mieliśmy okazję zobaczyć podczas naszego pobytu w Finlandii. To miejsce było dla nas inspiracją i takie chcemy stworzyć na naszym terenie. Obserwując, jak dużym powodzeniem cieszą się takie miejsca w Europie, sądzimy że nasza innowacyjna propozycja wzbogaci ofertę turystyczną na terenie Dolnego Śląska.