Łomnicka Hala Mleczna – trochę historii i kulisy przedsięwzięcia

Bożena Sokołowska

Tajemnicza Łomnicka Hala Mleczna… Cóż to takiego? Skąd i dlaczego taka nazwa? Gdy, szukając śladów serowarstwa na terenie Dolnego Śląska, po raz pierwszy natknęłam się na tę nazwę, wiedziałam, że to jest dokładnie to, czego szukam. To połączenie tradycji i historii z nowoczesnością.

Pomysł

Łomnicka Hala Mleczna to nazwa, która idealnie pasowała do naszego projektu. Zawierała w sobie  wszystko to, co chcemy tam robić. Pomysł stworzenia eksperymentalnego i niestandardowego miejsca z wykorzystaniem lokalnych zasobów zrodził  się tuż po wizycie w fińskiej serowarni niedaleko Jyväskylä, która produkuje sery typu Cheddar, jednak robi to metodą zupełnie inną, niż sposób produkcji stosowany w ojczyźnie cheddara – w Wielkiej Brytanii. Szef Markku Liias, pokazał nam wszystkie tajniki  jego produkcji (pokłosiem tej wizyty jest m.in. nasz ser Ale Czad) oraz koncepcję całego przedsięwzięcia. To miejsce urzekło nas swoją prostotą i naturalnością. I tak zrodził się nasz projekt. Ale… zacznijmy jeszcze raz – od jeszcze wcześniejszych czasów!

Historia

Na terenie wsi Łomnica (gdzie znajduje się nasze gospodarstwo) już od ponad 100 lat (od 1891 r.) obecna jest produkcja serowarska. Do tej tradycji nawiązujemy w swojej działalności. Nazwa naszego obiektu, Łomnicka Hala Mleczna, związana jest ze sklepem, gdzie sprzedawano wytworzone w Dominium Łomnica sery.

Pod koniec XIX wieku, na folwarku Dominium Łomnica, który już wtedy miał ok. 580 ha powierzchni, oprócz produkcji serów hodowano także zwierzęta (m.in. owce i bydło). Przetwórstwo mleczarskie było ważnym źródłem dochodu w Łomnicy. Mleko od ponad 100 krów przerabiane było na sery i nabiał we własnej mleczarni. W podobnym czasie na terenie Łomnicy została zbudowana nowa mleczarnia z piwnicami, które służyły jako chłodnie. Mleko, twaróg oraz sery były sprzedawane bezpośrednio dużym, okolicznym hotelom. Pozostałe produkty wywożono furmanką do sklepu Łomnickiej Hali Mlecznej, znajdującej się w centrum Jeleniej Góry. Ruiny mleczarni stoją do dzisiaj na terenie Dominium Łomnica. Tyle historii…

Łomnicka Hala Mleczna dziś

Nasza  Łomnicka hala Mleczna  położona jest w centrum Łomnicy, przy głównej drodze Kowary – Mysłakowice – Łomnica – Wojanów, a w miejscu tym dodatkowo przecina się kilka szlaków turystycznych.

Łomnicka Hala Mleczna